БАВОРІВ. ЗАМОК-ПАЛАЦ. (XVIст./1851р.)/(2013).

     Замок в Баворові був побудований на пагорбі над річкою Гнізна в XVI столітті Вацлавом Бавором (Wacław Bawor), який був писарем польним коронним короля Сигізмунда I Старого.

В другому шлюбі Вацлав мав двох дітей, так само як і у першому. Його син від другого шлюбу з Ежбєтою Збаразькою (Elżbietа Zbarazka) Миколай (Mikołaj) успадкував замок в Баворові і Острові. У 1589 році замок витримав татарську облогу, а під час битви, яка відбулася під стінами замку, татарська орда була повністю розгромлена. У XVII столітті замок був перебудований. Після перебудови це була прямокутна оборонна споруда з дитинцем в середині. Житлові приміщення оборонної будови мали три поверхи. Ворота знаходилися в одній з будівель замку. По кутах будинку з воротами знаходилися дві круглі оборонні вежі у три яруси з купольним шатровим завершенням.

Так виглядало помістя в XIX ст.
Так виглядало помістя в XIX ст.

Подібні вежі були і з протилежної сторони споруди (є гравюра). На замчищі було споруджено каплицю, яка в 1747 році була перебудована в костел святого Вацлава (зараз це православна церква святого Іоанна Хрестителя). В каплиці поховані члени родини Баворовских. Замок зазнав руйнувань під час Визвольної війни українців проти польської окупації в 1648-49 роках. Значних руйнувань замок зазнав  і в 1672 році у війні з турецько-татарською навалою. Наступними власниками Баворова та навколишніх земель стала родина Малєських (Małecki). Близько 1800 року замок був покинутий і почав занепадати та руйнуватися.

А так виглядає помістя зараз (горбок зліва).
А так виглядає помістя зараз (горбок зліва).

В 1851 році маєток купив у Малєських граф Віктор Боваровський (Wiktor Baworowski). Оскільки замок вже не був придатний для проживання, Віктор збудував новий палац (є фото). В палаці знаходилася велика колекція предметів мистецтва та велика бібліотека. Та в 1894 році граф покінчив життя самогубством і замок перейшов у власність ймовірно якихось іноземців. В міжвоєнний період замок належав, поміж іншими, родині Астанов (Astanów). Зараз від замку залишилося дуже мало. На пагорбі де він стояв можна відшукати лише пивниці (зарослий пагорб), рештки фундаменту, залишки мурів та підземний хід відшукати який не вдалося.

- герб Золота Воля (Złota Wolność), родини Баворів (Bawor).

- Вацлав Бавор (Wacław Bawor)(гербу Золота Воля,(Złota Wolność)) – народився в XVI ст., писарь польний коронний, придворний короля Сигизмунда I (Старого), заложив замки в Баворові та Острові.

- герб Прус II (Prus II)(Вовчі коси) - родини Баворовських.

- Миколай Боваровський (Mikołaj Bąworowski) (гербу Прус II (Prus II)) - народився в XVI ст., перша згадка про Миколая походить з 1539 року, він став засновником роду Боваровський гербу Прус II. (змінив герб роду з Золота Свобода на Прус II).

      -Віктор Боваровський (Wiktor Baworowski) (гербу Прус II (Prus II)–(1825-1894 р.р.), граф Австро-Угорської імперії, власник Баворова, письменник, поет, перекладач, автор перекладу на польську «Дон Жуана», засновником бібліотеки Боваровських у Львові.

      -Міхал Баворовський (Michał Baworowski) (гербу Прус II (Prus II)) – (1789-1872р.р.), граф Австро-Угорської імперії, камергер, дядько Віктора Боваровського. Похований на подвір’ї церкви в селі Смолянка поблизу Баворова.

Замковий пагорб. (залишки замку).

БАВОРІВ.

     Ба́ворів – село (колись місто) Тернопільського району, в Тернопільській області. Розташоване на річці Гнізна. Населення в 2003 році становило 688 осіб. Перша писемна згадка відноситься до 1439 року. В 1540 році поселення згадується як місто. Містечко славилося своїм ярмарком, що з 1543 року проходив 21 листопада. В 1589 році біля Баворова були розбиті кримські татари. Неподалік села виявлено археологічні пам'ятки черняхівської культури та культури кулястих амфор.