БАЙКІВЦІ. ПАЛАЦ-ПОМІСТЯ (XIXст.)/(2016).

     На початку ХІХ століття, в селі Байківці, господарями  округи Шелінськими (Szeliski), було споруджено палац-помістя.

Знаходиться воно на в’їзді в село з північного боку, на березі невеличкою річки Гніздна. Палац, чи садиба, одноповерхова, споруджена у класичному стилі, розташована в глибині саду. З тильної сторони споруди знаходився симпатичний портик, сходи якого виходили в сад.

Останні власники помістя з  родини Нєсіловских (Nieszłowski) покинули помістя перед приходом комуністів в 1939 році. За спогадами мешканців села, власники помістя активно приймали участь у житті громади, допомагали  православній та католицькій парафії і школі. Коли вони змушені були покинути помістя, мешканці села пішки провели господарів на залізничний вокзал у Тернополі.

З приходом комуни, в помістя було перенесено місцеву школу. До палацу прибудували нові приміщення паралельно та перпендикулярно до палацу. Портик, що виходив у сад зруйнували, двері замурували, всі стіни потинькували по новому. Розміри палацу можна легко встановити по фігурних віконних відкосах, що збереглися від автентичного палацу, та фігурним карнизом під дахом. Вікна у ново добудованих приміщеннях не мають відкосів. Варто зазначити, що в 1936 році, власники на той час села, Юліуш та Марія Фредберги, а також родина Нєсіловских, фундували спорудження в селі костелу, яких є окрасою села, дуже вже він симпатичний.

БАЙКІВЦІ.