БУДАНІВ. ЗАМОК. (XVII ст.)/(2011р.)

     Перший деревяний замок у Буданові був зведений в 1549 році галицьким воєводою, Якубом Будзановським, власником на той час поселення. Купивши поселення, Якуб змінив і назву села з Скомрось на Будзанів. Фортецю спалили татари і на початку XVII століття розпочалося будівництво нового мурованого замку. Будували муровану твердиню Ян та Марцин Ходоровські. Замок звели прямокутним з чотирма круглими вежами на кутах.

У 1631 році власником замку стає О. Семінський, а далі фортеця переходить до родини Лєвочинських. Під час української Національно-визвольної війни 1648-1653 років, козацька армія тричі штурмувала замок, але заволодіти твердинею вдалося лише під час третього штурму в 1651 році. Після цього замок залишався напівзруйнованим на протязі наступних 10 років. Новий власник Будзанова з 1672 р., Томаш Лужецький, відбудува та укріпив фортецю, зважаючи на можливий наступу турків, що вторглися в Україну.

В 1765 році турецька армія захопила та зруйнувала замок. Коли турки покинули Україну, замок вже не відновлювався, а власник, на той час Будзанова, Євстахій Потоцький розпочав будівництво костелу на території замку. Фасадна частина костелу і апсида розмістилися на місці північної та західної оборонних веж замку, каміння яких використали для будівництва храму. Вхід в храм завершив високий фронтон. Аспиду прикрасили пілястрами.

В 1817 році, новий власник Будзанова Бобровский, передав замок у вічне користування місцевій обєднаній католицькій парафії. Частина приміщень почала використовуватися під житло священника. В 1846 році будзанівський ксьондз Кульчицький заснував в замку монастир Сестер Милосердя (klasztor SS. Miłosierdzia), та прибудував до східного замкового муру житлові приміщення для монашок. Монашки відкрили в монастирі школу для дітей та лікарню. Замок-монастир було сильно зруйновано під час Першої світової війни. Після Другої світової війни, в 1956 році, монастир був відновлений, та запрацював як психіатрична лікарня. Лікарня діє тут і досі (2010р.) в східній частині замку.

Замок на початку XX ст.
Замок на початку XX ст.

Південне крило фортеці ще на початку ХХ століття збереглося, хоча і в стані руїни, але до нашого часу не дійшло. До наших днів збереглися дві круглі оборонні вежі з двома ярусами бійниць, а також частково замкові мури та житлові приміщення , що прилягають до мурів з внутрішньої сторони дитинця.  Біля замку і зараз помітні сліди оборонних валів.

ПОДОРОЖ ЗАМКОМ

ХРОНОЛОГІЯ ПОДІЙ

-1549 р. – галицький воєвода  Якуб Будзановський зводить деревяний замок.
-початок XVII ст. - початок будівництва мурованого замку.
-1651 р. – замок здобула козацька армія Б. Хмельницького, під час Визвольної війни 1648-1653 р.р.
-1672 р. - відбудова та укріплення фортеці, зважаючи на можливий напад турків.
-1765 р. - турецька армія захопила та зруйнувала замок.
-1817 р.- передача замку у вічне користування католицькій парафії. Частина приміщень почала використовуватися під житло священника.
-1846 р. - заснування в замку монастиря Сестер Милосердя (klasztor SS. Miłosierdzia), прибудував до східного замкового муру житлових приміщень.
-1956 р. монастир-замок був відновлений як психіатрична лікарня.

БУДАНІВ

      Буда́нів  (Будзанів) (Скомрость в XVI ст.)— село в Теребовлянському районі Тернопільської області. До 1946 року називалося Будзановим. У 2002 році населення становило 1724 особи. Поблизу Буданова виявлено поселення трипільської та давньоруської епох, а також знайдено римські монети ІІ століття нашої ери. Село згадують у Кресовій книзі справедливих на  151 сторінці.