ДОЛИНА (ЯНІВ). Замок (XVII ст.)/(2011р.)

      На крутому пагорбі, який омиває річка Серет, посередині села, а в ті часи містечка, стоїть, чи скоріше стояв, замок. Збудований у формі прямокутника, обнесений мурами товщиною у три метри, та укріплений по кутах баштами. Споруда була надійним захистом від нападів. Ще до кам'яного на цьому місці стояв дерев’яний замок. До нашого часу збереглися: один ярус західної вежі з підвалом, південна стіна з арковим проходом та нижні мури. Західна башта і зараз справляє враження грізного та надійного оборонця, хоча залишився від неї лише перший ярус з шістьма вікнами-бійницями.

Верхній поверх башти був розібраний, а підвал всередині засипано землею, хоча вхід у підземелля зберігся. Мурована фортеця була зведена на початку XVII століття, за наказом Яна Гольського (Jan Golski), подільського воєводи, для захисту від нападів татар. Далі замок перейшов у власність Богушів. В 1611-1634 роках на території замку було споруджено родинну капличку Гольських. Освячення провели в 1661 р.

В 1675 році замок захопили турки і звісно зруйнували його. Після турецької навали замок вже не відбудовувався повністю. Відбудували лише капличку (стала костелом) розширивши її, використавши каміння зруйнованого замку, та залишки оборонного муру. Зберегли в’їздну браму в замок, що зараз примикає до костелу Святої Трійці. З 1991 року костел належить греко-католицькі громаді.

Підземелля твердині, за переказами, тягнуться до Теребовлянського замку на 12 км. Вони не досліджені. В XVIII столітті, за володіння Богушів, на території замку працювала селітрова фабрика.

   Якщо наперед не знати, що в селі є замок, його можна і не помітити. Територія замкової гори заросла деревами та кущами.

Подорож замком

Історичні постаті доби

-

герб Рола (Rola) родини Гольських (Golski).

 

-Ян Гольський (Jan Golski) (XVII ст.) –подільський воєвода, митник на шляху з Кам'янця-Подільського, до Львова. Нічим особливим не відзначився на відміну від свого брата Станіслава Гольського, власника Підгайців, Бучача, Xорткова.

ДОЛИНА (ЯНІВ).

    Долина— село Теребовлянського району, Тернопільської області, над річкою Серет. До 1960 року село називалося Янів. Населення в 2001 році складало 881 осіб. Перша писемна згадка про містечко відноситься до 1497 року, коли польський король Ян Ольбрахт із військом переходив через Янів до Яблунова. До 1939 року Янів зберігав статус містечка.