КОЛИНДЯНИ. ЗАМОК-ПАЛАЦ. (XVII-1840р.)/(2011р.)

   Замок-фортеця в Колиндянах було зведено в XVII столітті. Була це оборонна споруда, яка також слугувала для проживання. Кому належав замок в ті часи достеменно не відомо.

В кінці XVIII століття фортеця вже стояла зруйнована. На початку XIX століття замок належав до родини Альбіновських (Albinowski), далі фортецю успадкував Корнел Городиський (Kornel Horodyski) (XIX-1848р.). Він почав відбудову замку, та облаштував тут свою резиденцію. У 1840 році між двома вежами було споруджено палац, для будівництва якого використали каміння з оборонних мурів та старого замку. Палац було зведено у два поверхи, прямокутним у плані. До палацу вела дорога, що проходила через браму, яка збереглася з часів старого замку.

Парадний вхід прикрасили великим портиком з чотирма колонами на квадратних постаментах. Дві кутові вежі, що збереглися від старого замку, були переобладнані в павільйони, та з’єднані з палацом галереями-переходами. В галереях розмістилися кухня та кімнати для гостей. Башти елегантно вписані в палацовий комплекс і красиво завершували геометрію всієї будови. Через парадний вхід гості потрапляли у простору прихожу, а далі у великий та нарядний хол. На другому поверсі знаходилися їдальня та парадні зали. Кімнати в палаці обігрівалися кахельними печами а їдальня та зала були обладнані камінами.

З тильної сторони палацу, на пагорбі що спадає до річки, було розбито декоративний парк з квітковими клумбами. Помилуватися парком можна було з великого балкону другого поверху палацу, від якого, до наших днів, збереглися лише елементи кріплення. Резаліт, що завершувався у верхній частині балконом, у нижній частині переходив у три напівкруглі замкнені аркади. Під балконом знаходилася велика оглядова тераса. У 1898 році палац-замок успадкував наймолодший син Корнела - Людвіг Городиський (Ludwik Horodyski) (1872-н/в), (австрійський каштелян), який відбудував палац після Першої світової війни.

Під час боїв палац було зруйновано і при відбудові, з метою здешевлення реставраційних робіт, більшість зовнішнього та внутрішнього декору не відновлювалися. Під час Другої світової війни палац-замок не зазнав руйнувань. В комуністичні часи в палаці розмістили технікум, а потім тракторну бригаду. Зараз замок стоїть пусткою і поступово руйнується. Ніяких реставраційних робіт у 2011 році не проводилося, як зрештою і раніше.

ПОДОРОЖ ЗАМКОМ

ІСТОРИЧНІ ПОСТАТІ ДОБИ

-герб Корчак (Korczak) - родини Городинських (Horodyski).

-Корнел Городинський ( Kornel Horodyski) ( XIX-1898р.) – власник Товстого, Колиндян, побудував палац з залишків замку.

-Людвіг Городинський (Ludwik Horodyski)(1872-XX) – айстро-угорський каштелян, молодший син Корнела, йому в спадок перейшов замок в Колиндянах.

КОЛИНДЯНИ.

     Колиндя́ни — село в Чортківському районі, Тернопільської області. Розташоване на березі річки Нічлава. Населення складало 1882 осіб в 2003 році. Поблизу села збереглися давньоруські городища - "Вали Великі" і "Вали Малі". Поселення відоме з 1444 року під назвою Райгород. Ще в 1786 році частина села значилася як містечко Райгород. В кінці XVIII століття ця частина втратила статус міста та перейшла адміністративно до села Колиндяни.