КРИВЧЕ. ЗАМОК. (1639р.)/(2010р.)

     Замок в селі Кривче розташований на високому пагорбі, який обмежений з південної сторони скелястими берегами річки Циганки, а з північної сторони глибоким яром. Споруда входила до комплексу укріплень Кам'янець-Подільської фортеці. За конфігурацією належало до регулярних, прямокутних замків з наріжними у чотири яруси баштами та арсеналом. В східній стіні знаходилася в'їзна брама з надбрамною вежею. В стінах башт, на нижніх ярусах, бійниці для лучників, на третьому-бійниці для вогнепальної зброї. Залишки мурів свідчать про існування прибудованого до західної стіни з боку замкового подвір'я палацу, від якого зараз нічого не залишилося.

Замок звели польські магнати Концькі (Koniecki) у 1639 році. Фортецю багато разів займали татари і турки. Під час Визвольної війни українського народу, в липні 1648 року, козацькі війська Богдана Хмельницького зайняли замок, вигнавши з нього польський гарнізон. В другій половині XVII ст. фортеця зазнала значних руйнувань від турецької навали. В 1672 році, після підписання Бучацького мирного договору між Польщею та Туреччиною, замок у Кривче, разом із більшою частиною Поділля, перейшов у володіння турецького султана. До 1675 року замком володіли турки. У 1687 році замок захопили татари.

      У XVIII столітті, коли відпала загроза нападу татар і турків, замок у Кривче втрачає оборонне значення і перебудовується на панський маєток. Після поділу Польщі, у 1772 р. Кривче, потрапляє під владу Австро-Угорської імперії. Замок і село, до середини XIX ст., залишалося у власності Голієвських (Golejewski).

Найбільших руйнувань замок зазнав у другій половині XIX ст., коли опинився у власність єврея Зейдмана. З каміння замку Зейдман побудував винокурню, решту продав селянам. Продовжив руйнування замку вже Соломон Боцман, який володів замком в 70-ті роки ХІХ ст.

 У 1939 році від колишнього замку ще збереглися дві вежі і мур між ними, а також в'їздна брама з напівзруйнованою надбрамною вежею. В 1946 році, для будівництва дороги, почали розбирати як в'їзну браму і залишки мурів. В 50-ті роки під час будівництва сільського клубу було розібрано залишки в’їздної вежі.

                                       ПОДОРОЖ ЗАМКОМ

Хроніка подій

-1639-1650 р.р. - будівництво замку польськими магнатами Конєцькими (Koniecki).

-1648 р. - в замку розміщувалися війська Б. Хмельницького.

-1672 р. - захоплення замку і містечка турками.

-1675 р. - місто і замок повернулися до Польщі.

-1687 р. - захоплення замку татарами.

-1772 р. - після поділу Польщі, замок переходить до Австро-Угорщини.

-1849 р. - скасування кріпацтва у Австро-Угорщині, замок купують євреї. (Л. Зейдман).

Історичні постаті доби

-герб Косцеша (Kosciesza) - родини Голієвських (Golejewski).

-Самуель Голієвський (Samuel Golejewski).(XVIII ст.- XIX ст.) hrabia (австрійський титул: граф). Власник Кривче і двох містечок в чортківському повіті.

-Ян Беатрік Антоній Голієвський (Jan Beatryk Antoni Golejewski). (11.05.1798р.- 22.05.1862р.) Родився в Кривче. Hrabia, власник Кривче.

-Корнель Голієвський (Kornel Golejewski). (1829р.- н/в), останній в чоловічій гілці роду. Hrabia, власник Кривче.

Кривче

     Кривче-селище в Борщівському районі,Тернопільської області. До Кривче (Раніше — Верхнє Кривче і Нижнє Кривче) приєднано хутори Ходусів і Хоми. Поблизу Кривча виявлено археологічні пам'ятки культури фракій­ського гальштату.