МЕЛЬНИЦЯ-ПОДІЛЬСЬКА. ПАЛАЦ. (кінець XIX ст.)/(2016).

    Місто Мельниця, Мельниця-над-Дністром (до 1940р.), Мельниця-Подільська, старовинне поселення, відоме з 1493 року. Після звільнення міста від турецької окупації в 1666 році містом володіли Лянцкоронські. В 1747 році містечко отримало статус міста та магдебурзьке право.

Після Ланцкоронських і до приходу в 1939 році московських комуністів, власниками міста була родина Дунін-Борковських, гербу Либідь (Łabędż). Генрік Якуб Дунін-Борковський (Henryk Jakub Dunin-Borkowski, (1798-1847 р.р.), на той час власник містечка, споруджує палац і розбиває навколо нього великий парк. Ця, перша палацова споруда була одноповерховою, підвищеною в центрі на один поверх і прикрашена портиком головного входу. З боку саду були облаштовані два невеликих бічних крила, теж з портиками і колонами.

В другій половині ХІХ століття, вже його син Мечислав Ігнацій Дунін-Борковський (Mieczysław Ignacy Dunin-Borkowski (1833-1906), споруджує серед парку новий палац, а старий переобладнує у флігель. На картуші флігеля вибито 1871, ймовірно це і є рік спорудження нового палацу, так як цей старий палац переобладнувався у флігель в 1871 році.

Останнім власником Мельниці був Юліюш Маріан Дунін-Борковський (Juliusz Marian Dunin-Borkowski) (1875-1950), який вимушений був залишити місто в 1939 році, перед приходом московських окупантів. Парадний вхід палацу увінчував картуш з родовим гербом. Салони і інші приміщення були виконані в неоготичному стилі. Залишки парку, білі тополі, ясені, стоять і зараз. А от від палацу не залишилося і сліду, лише місце де він стояв, посеред парку, яке не важко знайти, та декілька фото, які підтверджують, що палац був чудовий і міг стати окрасою міста.

Від старовинної церкви через парк і зараз стелиться дорога до палацу. В парку вона розділяється на дві. Одна дорога, що повертає вліво, веде до палацу (якого вже не має), а інша, що прямує далі, веде до флігеля та господарських приміщень. Зараз вона вкрита асфальтом, але через асфальт проглядають камені, якими було вимощено дорогу в ХІХ столітті.

Від палацового комплексу залишилися тільки господарські приміщення та гостьовий флігель з готичними маленькими баштами по кутах, цілий і неушкоджений, але обшарпаний від того, що тут знаходиться неврологічний відділ селищної лікарні. Палац було зруйновано в Першу світову війну, коли містом проходив фронт. В 1920 році, палац було відбудовано, але частково. Зник палац коли після Другої світової війни в Мельницю повернулися московити.

Мельниця-Подільська.