ПЕРЕПЕЛЬНИКИ. ПАЛАЦ. (1830)/(2011р.)

      В селі Перепельники, що знаходиться за 7 км. від села Тростянець, в стороні від траси Залізці-Зборів, збереглося помістя, з початку XIX століття. Слово «помістя» включає в себе всю резиденцію, а саме: житловий будинок, господарські споруди, гараж, парк, сад та споруди на фільварку.

Помістя зведене в першій половині XIX століття, близько 1830 року. Поблизу розташований двоповерховий флігель з фронтоном та господарська споруда-фільварок, зберігся також парк та сад. Перепельники від початку були королівською власністю, та в 1685 році Ян ІІІ Собєцький (король Польщі), подарував село Стефанові Линавському за участь у битві з турками під Віднем. Житловий панський будинок, чи палац, зберігся до наших днів. Споруджений у класичному стилі, одноповерховий з невеликим фронтоном по обидві сторони. Зараз у приміщенні знаходиться місцева школа, відповідно інтер’єри кімнат не збереглися, але анфіладне планування кімнат не змінилося.

До Першої світової війни дарча королівська грамота зберігалася в палаці. Передостанньою власницею села була Мариля Вольська (Maryla Wolska) (1873-1930), донька Ванди (Wanda) та Кароля Млодніцьких (Karol Młodnicki). Далі власницею села стала донька Марилі, Беата Обертовська (Beata Obertyńska) (1898-1980), також поетеса та письменниця. З приходом в Перепельники московитів, в 1939 році, Беату, в липні 1940 року, заарештувало НКВД і заслало на північ СССP в Воркуту. На початку Другої світової війни їй вдалося звільнитися. Пані Беата вступила в армію Владислава Андерса, а в 1942 році, через Іран, Єгипет, Італію, перебралася і поселилася в Лондоні. Опис родинного маєтку в Перепельниках пані Беата залишила в мемуарах. З цих мемуарів можна дізнатися, що в маєтку зберігалося чимало цінних речей. Серед них колекція старовинної бронзи і зброї, зокрема, інкрустований золотом пістоль короля Станіслава Августа з ініціалами. Меблі маєтку походили з наполеонівських часів. В палаці знаходилося також кілька відомих картин польських художників. Всі цінності зникли з помістя з приходом в 1939 році більшовицької орди.**

(** - В опису маєтку в Перепельниках  використані матеріали книги:

         «315 Подільських замків і резиденцій в Україні» ч.2 стр. 165. Дмитра Антонюка).

ПЕРЕПЕЛЬНИКИ

      Перепе́льники — село в Зборівському районі, Тернопільської області. Перша писемна згадка про поселення відноситься до 1442 року. Населення складало 512 осіб в 2007 році. Поблизу Перепельників виявлено археологічні пам'ятки пшеворської культури. В 1916 році, під час Першої світової війни, всі жителі були виселені з села і повернулися назад навесні 1918 року. 30 червня 1941 року село відзначилося масовими зібраннями з нагоди Акту проголошення Української Держави у Львові.