ПІДГАЙЦІ. ВІЛЛА Марцелини. (Вілла с левами).(1865р.)/(2016).

   При в’їзді в Підгайці зі сторони Тернополя, з правої сторони від дороги, на повороті, знаходиться літня резиденція – вілла родини Чарторийських, де проживала жінка Олександра Романа Чарторийського (Aleksandr Roman Czartoryski) (1811-1892), (гербу Trąby odminne), Марцеліна Чарторийська з Радзівіллів (Marcelina Radziwiłł) (1817-1894).

Нічим не примітна сьогодні споруда, з понівеченими часом сходами, зберегла ознаки минулої пишноти. Зліва, біля входу, височить скульптура лева на постаменті, від чого і друга назва вілли: будинок з левами. Споруджено будинок в 1860 роки. Одноповерховий, мурований, на високому цоколі, у правій частині якого знаходилися господарські приміщення. Середину головного фасаду прикрашає невелика дерев’яна веранда головного входу, до якої з лівої сторони ведуть муровані сходи з фігурними перилами.

Вхід на подвір'я вілли охороняє кам’яний лев, зараз він один, раніше було їх два. Кам'яний лев на вигляд дуже злий, з відкритою широко пащею, виглядає не симпатично, але грізно. Напевно будинок не вартував би уваги, якби з ним не було пов'язана романтична історія. Княгиня Марцеліна була піаністкою аматоркою, ученицею славнозвісного Ф.Шопена.

Шопен бував у цьому будинку, можливо Марцеліну і Фредеріка пов'язували не тільки уроки музики, а і більш романтичні відносини. Цілком можливо…, ці творчі люди такі романтики… Похована Марцеліна у Кракові.

ПІДГАЙЦІ.