СИДОРІВ. ЗАМОК. (1639-1645р.р.)/(2009р).

Чудове фото. Хоч і не розміщую чужі фото, а тим більше без дозволу, але це просто чудова панорама замку. Ось він який красень з висоти пташиного польоту.
Чудове фото. Хоч і не розміщую чужі фото, а тим більше без дозволу, але це просто чудова панорама замку. Ось він який красень з висоти пташиного польоту.

    Замок-корабель-парус, стоїть на високому пагорбі. З трьох сторін його омиває невелика річка Сухостав. Побудовав замок Марцін Калиновський (Marcin Kalinowski) (1605 - 1652)  чернігівський воєвода, з родини Калиновських, гербу Калинова (Calinowa), в сорокових роках XVII століття. Схожий замок був збудований і в Гусятині, який не зберігся.

 Замок планувався і був збудований як оборонна твердиня - резиденція. Будова витягнута з півночі на південь, відповідно рилєфу пагорба.  Довжина замку з півдня на північ 178 метрів, а з заходу на схід, 30 метрів.

Північна вежа та залишки палацу
Північна вежа та залишки палацу

На кожній стіні фортеці було збудовано по чотири напівкруглі оборонні вежі. Стрільниці стін замку були у три яруси з бійницями для ведення перехресного вогню. У північній частині замку знаходилися: палац, житлові та господарські будівлі, та каземати.

Південно-східна частина замку зруйнована повністю. Найкраще збереглася північна частина замку, де височить двоярусна трикутна в плані і заокруглена ззовні вежа - парус. В стінах, що йдуть з двох сторін від башти збереглися вбудовані напівкруглі двоярусні оборонні вежі. Збереглися і фрагменти стін палацу та господарських споруд.

Світлина 1920 року.
Світлина 1920 року.

В південно-східній частині найкраще збереглася південна вежа, двоярусна напівкругла, з в'їздною аркою. Над аркою знаходиться кам'яний картуш  написом латиною про історію заснування та будівництва твердині.

Замок був сильно зруйнований турками в 1672 році. 

 

Брама замку на початку XX ст.
Брама замку на початку XX ст.

Наступним власником Сидоріва був син ще одного Марціна, з родини Калиновських, Людвіг Калиновський (Ludwik Kalinowski) (н/в-1765 р.) - писар коронний, вінницький староста. По його смерті, Сидорів отримала в спадок його донька від першого шлюбу,Текла (Tekla).  Далі маєток ще декілька разів перепродувався. Останнім власником Сидоріва був Юзеф Пейгерт, предки якого походили з Курляндії.

  Пейгерти, в 1780 році, застали вже руїни замку, які було практично неможливо відбудувати. Тому, близько 1840 року Юзеф Пейгерт збудував в Сидорові новий палац, від якого залишилися лише пивниці в чистому полі.

З півдня, перед замком, по рельєфу місцевості можна здогадатися, що тут були  ще якісь оборонні споруди.  Від них залишився лише пагорби. Чудове затишне і мальовниче місце. напевно це найбільш романтичні руїни.

 

                                 ПОДОРОЖ ЗАМКОМ

Історичні постаті доби

-Герб Калинова (Kalinova) - родини Калиновських.

-Марцін Калиновський (Marcin Kalinowski) (1605 - 1652р.р.), чернігівський воєвода, коронний гетьман. У травні 1652 року загинув разом з сином Самуелем (Samuel) у Батозькій битві з українськими козацькими військами.

-Людвіг Калиновський (Ludwik Kalinowski) (н/в-1765 р.) - писарь коронний, вишнівецький староста, син Марціна Калиновського.

СИДОРІВ

      Сидорів- село Гусятинського району, Тернопільської області. Розташоване на річці Сухостав. Населення 1200 людей. Перша писемна згадка відноситься до 1389 року. В 1547 році Сидорів отримав статус міста. Зараз село мало, чи то ба, нічим, не нагадує місто.