СКАЛАТ. ЗАМОК. (1600р.)/(2011р).

      Замок в Скалаті розташований в південно-західній частині містечка в заплаві річки Гнилка. З півночі, та південного сходу, замок оточував рів заповнений річковою водою глибиною 2 метри. З двох інших боків доступ до фортеці перекривали болота. Перша згадка про Скалат відноситься до 1512 року. Близько 1600 року, Збігнєв Сінінський (Zbigniew Sienienscy), син Яна Сінінського (Jan Sienienscy), каштеляна галицького, розпочав будівництво замку і заклав місто, яке назвав Дебно (Debno), від назви родового гербу. Ця назва міста не прижилася.

В 1602 році Скалат перейшов у власність Ходкевичів (Chodkiewicz), а в 1614 році до Корецьких (Korecki), далі до Лоховських (Łochowski) гербу Беліна (Belina).

В 1627 році місто та замок перейшли у власність роду Віхровських. Мечник галицький Кшиштоф Віхровський (Krzysztof Wichrowski) розбудував та укріпив замок близько 1630 року. Як придане його доньки Вероніки (Weroniki), Скалат та замок, перейшли у власність родини Фірлеїв (Firlej). На мапі Боплана 1648 року Скалат позначений як церковне село, в той час як Тернопіль, Чортків, Сатанів, позначені укріпленими містами. Під час Визвольної війни Богдана Хмельницького в 1648-1651 роках, замок був зруйнований. В 1672 році під час турецької навали, замок зазнав чергового руйнування. Ще одного, але вже тотального руйнування замок і місто зазнали під час навали 40 тисячної турецько-татарської орди Шушмана Паші в 1675 році.

Брама замку на початку XX ст.
Брама замку на початку XX ст.

Під кінець XVII століття Ян Фірлей (Jan Firlej) перебудував замок і пристосував його під резиденцію. Всередині замку, при східній стіні збудовано палац, а в північно-східній стіні з'явилися в'їзні ворота, прикрашені фігурою лицаря, і таблицею, з описом історії замку. Відновлено також замкові вежі до яких добудовано по два цегляних  поверхи,  облицьовані вапняковим камінням. Стіни замку наростили до 6 метрів висоти і 2 метри товщини. В XVIII столітті власниками замку стали Калиновські  (Kalinowski). Анна Каліновська з Ланцкоронських (Anna Kalinowska z Lanckorońskich) в 1743 році збудувала в місті лікарню для бідних. З 1786 року замок належить роду Скіпіо (Scipio), як придане Ірени Фірлей, останньої з роду Фірлей, в момент шлюбу з Жозефом Скіпіо дель Камро (Józefem Scipio del Campo), надвірним маршалком литовським. Стараннями Марії Скіпіо з Водзіцьких (Marii z Wodzickich Scypionowej) відбудовано замок і зведено нову резиденцію в межаx мурів замку. З 1809 по 1815 роки в замку господарюють московити. З 1815 по 1875 роки замок і місто належить родині Понятковських (Poniatowski). З 1869 року замком володіє єврейська родина Розенстоків. Після територіально - самоврядувальної реформи 1867 року місто починає розвиватися. 

В 1939 році на території замку комуністи тримали арештованих  польських офіцерів з прикордонного загону. А в баштах проводили екзекуції. Кого не закатували, відправили в Катинь. Руйнації замок зазнав і під час Другої світової війни. Після війни палац та господарські приміщення, за наказом комуністів, розібрали на будівельні матеріали, а територію замку використовували для господарських потреб міста. В ті часи на подвірї замку розмістився танцювальний майданчик. Зараз проводяться роботи по реставрації башт замку. Збереглися фундаменти палацу та господарських споруд.

ПОДОРОЖ ЗАМКОМ

СКАЛАТ

    Скалат - місто в Підволочиському районі, Тернопільської області.Перша згадка про Скалат як село зустрічається в писемових джерелах в  1512 році. В 1600 році, за польського короля Сигізмунда III місто одержало магдебурзьке право. Населений пункт отримав статус міста в 1939 році.