СОБОРНЕ (Чернелів-Мазовецький) Помістя.(поч.XXст.)/(2017р).

     Помістя-палац в Соборному (Чернелів Мазовецький-Czernielów Mazowiecki) було споруджено в XVIII столітті родиною Ястребських (Jastrzębski) гербу Прус I (Prus I).

Був він дерев׳яний, та згорів в результаті потрапляння блискавки в 1906 році. Від так, на його місці, на початку XX століття, було споруджено нове помістя-палац, що зберігся до нашого часу. Стоїть серед саду, що спускається до річки Гніздна. З парадного заїзду двоповерховий, а з тильної сторони триповерховий. В цокольному поверсі знаходилися господарські приміщення.

Другий та третій поверхи були житловими. Далі, не тривалий час, власником Чернеліва Мазовецького була родина Суходольских (Suchodolski), а далі, з 1839 до 1939 року родина Подлеських (Podleski), гербу Прус III відмінний (Prus III Odm.).До складу маєтностей цих власників також входив і Чернелів-Руський. Родинні герби власників на той час міста Чернелів Мазовецький зображені на стелі, що знаходиться з правої сторони костелу, будівництво якого розпочалося в 1827 році за фундації родини Ястребських (Jastrzębskі).

Споруда помістя у плані буква Г, не є вишуканою, але добротна і міцна. Цокольний поверх викладений з каменю, другий цегляний. Крита галерея другого поверху обрамляє частину будинку, що виходить до саду. Тепер у помісті знаходиться школа. Не далеко від помістя можна оглянути і мурований з кам׳яний старовинний фільварок.

 

-герб Прус I(Prus I) родини Ястребських (Jastrzębski),

 -Іоанна з Сіраковських Ястребська ( Joannę z Sierakowskich Jastrzębską)-власниця Чернеліва-Мазовецького, приймала активну участь у життя польської громади, фунтувала будівництво храму у Чернеліві-Руському.

 

 

 -герб Прус III відмінний (Prus III Odm.) родини Подлеських (Podleski),

 -Еdvard Podleski (1845-1938) останній власник Чернеліва-Мазовецького і Чернеліва-Руського.

СОБОРНЕ. (Czernielów Mazowiecki).

     Соборне (до 1946 року — Чернелів-Мазовецький ( Czernielów Mazowieckiу) 1946—1957 роках — Жукове, у 1957—2016 роках — Жовтневе) — село в Тернопільському районі, Тернопільської області. Розташоване на річці Гнізна, на північному сході району. Населення складало 646 осіб в 2002 році. Село було засноване переселенцями-поляками під час колонізації з XVII століття до поділу Польщі в 1772 році. Місто, а потім село, було центром культурного життя поляків на цих українських землях, до виселення їх в 1944 році в Польщу.