Струсів. Замок XVI ст./(2017).

      Містечко згадується в літописах вперше у 1414 році, під назвою Підбугорище (Підбугородичине). На початку XVI ст. власниками містечка стають брати Струси, вони і змінили назву поселення на Струсів. На початку XVI ст., на високому березі річки Серет, в урочищі Чортова Дебра, вони зводять оборонний замок. Замок знаходився на високому лівому березі річки Серет, а місто навпроти замку, на правому березі річки.

Таким чином замок нависав над містом. В плані замок був прямокутним укріпленням розмірами приблизно 100 на 100 метрі. Навкруги замку були викопані глибокі рови і насипані земляні вали. По кутах знаходилися кам’яні укріплення. Ось по таких орієнтирах я і розпочався пошук місця де знаходився оборонний замок. Зараз цей пагорб поріс лісом і пошуки відповідно ускладнились. Відомо також, що в 1648 році українське військо під проводом Б. Хмельницького атакувало замок, взяло його облогою і частково зруйнувало.

За церквою-монастирем св. Миколая (XVIст.) звертаємо вправо, на лісову дорогу. І одразу і зліва і трохи далі справа, помічаємо залишки ровів, що прикривали віддалені підступи до замку. Ще через 100 метрів лісовою дорогою помітно, що рови починають утворювати квадрат. В середині цього квадрату, знаходиться рівна площина на пагорбі, що спадає до річки Серет і знаходився замок. Місце ледь вгадується завдяки заглибленням та підвищенням, де здіймалися мури фортеці, та знаходилися її каземати. Все поросло лісом, залишків мурів вже і не видно. І на це є причини. В кінці XIX століття, власниця на той час Струсова, графиня Лянцкоронська, із залишків замку на горі зводить палац у самому містечку, який зберігся до наших днів.

З цього ж каміння зводять і мури, що оточують палац, вони стоять і нині. А от замок-фортеця фактично зникла. Залишилися лише оборонні рови, як на віддалених підступах, так і ті, що знаходилися перед мурами замку, а також залишки земляних валів. Але місце де був замок таки встановлене. Неподалік від замку знаходиться ще який недавно рукотворний пагорб висотою у 5-7 метрів. Такий самий, але менший по висоті пагорб знаходиться і з лівої сторони дороги, що веде до замчища.

Два коротких відео місця де до XVIII ст. був замок: Відео1