ТЕРНОПІЛЬ. ЗАГРЕБЕЛЛЯ. (ДРУЖБА). ПАЛАЦ Кросновських. (XIX ст.)/(2016р).

     На правому березі річки Серет,тепер мікрорайон «Дружба», а колись село Загребелля (Zagrobella), на пагорбі, що височить над річковою долиною, в XIX столітті Мартин-Вінсентій Кросновський спорудив великий красивий палац.

Фасад будинку прикрашали високі колони, з боків головного входу знаходилися скульптури левів у натуральну величину. Коло палацу було споруджено костел. Навколо палацу було розбито великий парк. Під замком, в річковій долині знаходився великий іподром. 1869 року палац перейшов у власність Орловських, далі Радзивилів. В 1890 році палац придбали Чартковські-Голейовські ( власники замку в Висічці).

Після Першої Світової війни Віктор Чарковський-Голейовський передав палац та частину землі під Рільничу школу. В школі навчали нових методів господарювання на землі. Навчальний заклад направляв своїх вихованців навіть на закордонні стажування, забезпечуючи їх відповідними стипендіями. Це був єдиний навчальний заклад такого типу на всю тодішню Тернопільщину. Наприкінці 1930 років школу перенесли на вулицю Міцкевича. (зараз бульвар Т.Г. Шевченка). За деякими історичними даними відомо, що замок було знищено під час боїв у Другій світовій війни, але на фото 50 років XX століття чітко видно палац на Загребеллі.

Отже палац «зник» в 50-60 роках XX століття.  Згадка про палац є в книзі:

Przeszłość i zabytki województwa Tarnopolskiego” (Tarnopol 1926). Aleksander Czołowski i Bohdan Janusz.

 На сторінці 181 читаємо: "…Szczęśliwie również przetrwał burzę wojenną Janów pod Trembowlą z pięknym rynkiem, obstawionym kolumnowemi dom­kami parterowemi, wśród których dominujące miejsce zajmuje "ratusz" w postaci wielkiego, prostokątnego budynku murowanego, krytego mansardem przez pół gontowym i blaszanym, z pięcioma kolumnami u węższego boku, na których wspiera się okap pod­cieniowy. Podobne dworki spotyka się w Budzanowie, Mikulińcach, Zaleszczykach (tabl. LXXIV), na przedmieściach Tarnopola, w Korolówce, Skałacie i Czortkowie,…".

Переклад з польської:(… Щасливо також пережив бурю воєнну (Перша світова війна*) Янів (Долина*) під Трембовлею( Теребовля*) з прекрасним ринком, що обставлений будинками з колонами фасадними, серед яких домінуюче місце займає "ратуша" у вигляді великої, прямокутної мурованої будівлі, мансардна частина якої покрита частково гонтом і залізом, з пятьмя колонами з вузького боку, на які сприрається тіньовий скат покрівлі. Подібні палаци зустрічаються в Бучачі, Микулинцях, Заліщиках, в передмісті Тарнополя (Тернополя*), в Королівці, Скалаті і в Чорткові,).

*- Примітки автора (О.Г.)

м. Тернопіль.

Місце де знаходився палац та костел.