ЧОРТКІВ. ЗАМОК.(XVIст.)/(2012р).

      Замок у Чорткові споруджено у XVI столітті з ініціативи першовласника цих земель Єжи Чартковського (Jerze Czortkowski), на лівому березі річки Серет. Спочатку укріплення було деревяним і слугувало для захисту від нападів татар та волохів. Після знищення його татарами, Станіслав Гольський (Stanislaw Golski) в 1610 році, на цьому місці заклав і мурований замок.

Замок у плані п'ятисторонній, на кутах височіли наріжні башти. До перебудови, замок по периметру, був забудований жилими та господарськими приміщеннями, а зовнішні стіни будов були оборонним муром фортеці. Від них залишилися лише підвали. Дві башти виступали за лінію мурів. Південно-західна п'ятикутна, має два яруси та великі підвали. Північно-західна- чотирикутна, має один ярус з підвалом. Перекриття башт не збереглися. Після перебудови палац зайняв західну частину замку. Прямокутний в плані, обома торцями примикав до кутових башт замку, які фактично стали його продовженням. Ренесансний по стилю замок мав з двору два поверхи, які прикрашали вишукані аркадні галереї.

По зовнішньому фасаду палацу, між баштами, була облаштована тераса, в нижній частині якої знаходяться великі підвали. Тераса виходила назовні красивою аркадною композицією. Південна чотиригранна башта збереглася на рівні першого ярусу.

 Станіслав Гольський (н/в-1612) одружився другий раз з Анною Потоцькою (Anna Potocka 1593-1623) гербу Пилява (Pilawa), та в 1612 році помер. З 1672 року місто і округу захопили турки і перебували тут до 1683 року. Замок став резиденцією субпаші.

замок на початку XXcт.
замок на початку XXcт.

З середини XVII століття замок перейшов у власність Потоцьких, які добудували і зміцнили фортецю. Замок перебував у власності Потоцьких до кінця XVII століття. Наступним власником замку став Гієронім Садовський (Hieronim Sadowski). Наприкінці XIX століття Гієронім Садовський передав свої права на володіння замком польському жіночому монастирю сестер-кармеліток. В подальшому в замку були склади. А в комуністичні часи, нафтобаза.

                                         ПОДОРОЖ ЗАМКОМ

Хронологія подій

-1532р. – побудова дерев’яно-земляного замку Єжи Чартковським (Jerze Czortkowski),прешим власником села Чартковіце (Чортків),

-1610р. – воєвода Станіслав Гольський (Stanislaw Golski) будує кам'яний замок-фортецю,

-1648р.- визволення міста і замку військом Богдана Хмельницького,

-1655р. - замок після облоги здобуло козацько-московське військо.

-1672р. - захоплення замку турецьким військом МагометаIV.

-1683р. – звільнення замку і міста від турків.

-1684р. – початок перебудови замку останнім власником Гієронімом Садовським (Hieronim Sadowski).

-середина XIX століття, замок перебував у доброму стані, там розмістили склади.

Історичні постаті доби

Герб Рола (Rola)
Герб Рола (Rola)

-герб Рола (Rola) - родини Гольських.

таніслав Гольський (Stanisław Golski) (н/в-1612), каштелян галицький з 1594 року, воєвода подільський з 1599 року, воєвода руський з 1603 року. Був ротмістром королівської армії. Брав участь в польсько-московській війні в 1577-1582 років. Очолював посольство до Туреччини в 1597 році. Був власником Бучача, Підгайців та Чорткова.

 

 

                                               ЧОРТКІВ

      Чортків — місто в Тернопільській області, районний центр. Місто розташоване по обидва боки річки Серет. Населення міста складало-29 тисяч осіб в 2007році. Засноване побудовою замку в 1522 році. Перша писемна згадка відноситься до 1427 року як с. Чартковіце, власність Я. Прадонтича. Місто отримало Магдебурзьке право в 1533 році. У Чорткові виявлено археологічні пам'ятки середнього палеоліту, трипільської культури, поселення давніх слов'ян.