ЗБАРАЖ. ЗАМОК. (1626-31р.р.)/(2010р.)

   Історія Збаразького замку розпочалася в Італії. Проект замку, на замовлення Кшиштофа Збаразького (Krzysztof Zbaraski) (1580-1627), був розроблений Вінценцо Скамоцці (Vincenzo Scamozzi) (1548-1616), італійським архітектором. Та в процесі будівництва, план замку було змінено, з метою зміцнення обороноздатності твердині. Значні зміни до проекту вніс, за замовленням Юрія Збаразького, Генріх ван Пеен (Henryk van Peene) (автор палацу Збаразьких в Кракові).

 

 

Відновлення бастії замку
Відновлення бастії замку

Будівництво замку-фортеці розпочав в 1620 році Кшиштоф Збаразький (Krzysztof Zbaraski) (1579-1627) — кременецький староста, коронний ко­нюшний, дипломат, син Януша Збаразького. Добудовував замок з 1627 року брат Кшиштофа, Юрій Збаразький (Yuriy/Jerzy Zbaraski) (1574-1631), краківський каштелян. Будівництво було завершене в 1631 році. Замок оточений земляними валами шириною 24 метри та висотою 12 метрів. Довжина кожного валу складала 88 метрів. В середині бастіонів, знаходяться кам'яні каземати. Бастіони на кутах виступали назовні і пристосовані для використання артилерії. З кожного кутового бастіону, до палацу, вели підземні ходи. Підземний хід був прокладений з палацу до колодязя. Навколо замку був виритий рів, ширина якого доходила до 40 метрів. Зараз в замку проводяться реставраційні роботи (2011р.), бастіони відновлюються до первинного вигляду.

Палац замку
Палац замку

В середині замкового подвір'я розмістився палац в стилі ренесансу. Палац мурований у два поверхи. За проектом Скамоцці, в середині будови мав знаходитися внутрішній дворик з галереями. Судячи з форми зали на першому поверсі, палац так і починали будувати, але потім задум був змінений і внутрішній дворик був перекритий.

 

 

Подвір"я замку
Подвір"я замку

Після Збаразьких, у 1636 році, замок перейшов у власність роду Вишневецьких.

 Не зважаючи на всю оборонну потугу замку, йому не вдалося уникнути руйнувань. Перший раз це сталося в 1649 році, під час Визвольної війни. Замок був взятий козаками і звільнений від поляків. Під стінами замку загинув Корсунський наказний полковник Станіслав Мрозовицький ( Нестор Морозенко) (н/в - 1649), отримав важкі поранення полковник Іван Богун (1618-1664). В 1675 році замок захопили турки, звісно спалили, а що не згоріло зруйнували. По нападу турків замок відбудував та зміцнив Дмитро Вишневецький (Dymitr Wisniowiecki), перетворивши його в свою резиденцію. Після Вишневецьких замок, у 1682 році, перейшов у власність Станіслава Потоцького (Stanislaw Potocki) (1579-1667) і належав цій родині до середини XIX століття. Але в 1707 році вже московити захопили і зруйнували замок. В цьому ж році в Збаражі побував їх цар, Пьотр I. Знову московити зруйнували замок вже в 1734 році.

 Перед Першою світовою війною замок було відбудовано. Це зробив Тадеуш Нємєнтовський, останній власник замку. Та невдовзі нагодилися московити і висадили в повітря каземати, та понівечили палац. Далі доля замку була досить не приваблива. З 1935 року в замку облаштували ресторан. Додала руйнувань і Друга світова війна.

Ворота замку на початку XX ст.
Ворота замку на початку XX ст.

В 1648 році проміжок між стінами казематів та оборонною стіною замку було засипано землею, що посилило оборонну міць фортеці. Щоб ворог не відчував себе безпечно під час облоги замку, в оборонній стіні був зроблений прихований підземний хід, через який здійснювалися вилазки оборонців замку в розташування нападників.

Дорога до замку з міста
Дорога до замку з міста

З воріт замку гості попадали в великий парк, який спускається до міста. У парку збереглися оборонні вали, та стіни, які прикривали підходи до замку з заходу, та півночі. З півдня та сходу замок був оточений болотами та лісами. З території парку відкривається чудовий вид на місто Збараж, в якому багато інших історичних пам'яток. Збаразький замок історико-архітектурний заповідник з 1994 року.

Хронологія подій

- 1626-1631 р.р. - спорудження замку,

- 1649 р. - облога замку військом Б.Хмельницького,

- 1675 р. - захоплення і руйнування замку турецько-татарськими ордами,

- середина XIX ст. - цукровий завод генерала Бемома,

- 1836 р. - згорів палац замку,

- 1920 р. - відбудова та реставрація замку.

Історичні постаті доби

Герб Івана Богуна
Герб Івана Богуна

-Іван Богун (бл.1618 - 1664) — визначний український військовий та державний діяч, козацький полководець, полковник подільський, згодом — кальницький (вінницький) і паволоцький.

 В грудні 1656 року І.Богун, як командувач козацького корпусу, разом із союзними арміями Семиграддя та Швеції протягом першої половини 1657 року здобули Краків, Брест та Варшаву.

-Нестор Морозенко (Станіслав Мрозовицький) - (н/в - 1649р.), за походженням з галицько-подільського шляхетного роду. Навчався у Краківському і Падуанському університетах, полковник реєстрового козацького війська. В 1645-1649 роках - полковник корсунський. В 1649 очолював козацьку кінноту у війську Б. Хмельницького. Загинув в бою під Збаражем. Герой народної української пісні "Ой морозе, морозенко".

Герб Корибут (Korybut)
Герб Корибут (Korybut)

-Герб роду Збаразьких.

-Кшиштоф Збаразький (Krzysztof Zbaraski (1579-1627) - кременецький староста, коронний ко­нюшний, дипломат. У 1609 році брав участь в поході на Московію, та в Хотинській війні 1620-1621р.р.

 -Юрій Збаразький (Yuriy/Jerzy Zbaraski) (1574-1631) - краківський каштелян, брат Кшиштофа Збаразького. Відзначився запеклою боротьбою проти козацтва.

 Обидва брати вчилися у Падуанському університеті (Італія), прийняли католицизм і не були одружені. Після смерті Юрія Збаразького рід Збаразьких припинив існування. Поховані в костелі в Залізцях.

                                            ЗБАРАЖ

     Збараж - місто в Тернопільській області районний центр, з населенням близько 17 тис. людей, на річці Гнізна. Перша згадка про місто відноситься до 1211 року. Місто раніше було відоме, як один з центрів Галицько-Волинського князівства.