ЯБЛУНІВ. САДИБА-ПАЛАЦ. (1820р.)/(2013р).

     На березі мальовничого ставка в селі Яблунів височить маєток Чарторийських–Дідушицьких. До приходу Австро-Угорщини Яблунів та навколишні села належали Терезі Ліпській.

В 1786 році, після того, як австро-угорці покинули ці землі, Яблунів,та навколишні села були передані у власність спадкоємцям графа Тадеуша Дідушинського, як винагороду за землю косовську, що зайняли під будівництво міста. Спорудження маєтку в Яблуніві розпочалося 1820 року. Зовнішня архітектура споруди, балкон, вхідні двері головного фасаду, рами вікон, дерев'яні деталі крокв даху збереглися з часу побудови маєтку. Не вибаглива у архітектурному стилі будівля є затишним, зручним, не великим за розміром двоповерховим родовим маєтком. Ще один вхід в будинок є з лівої сторони від головного фасаду.

З правої сторони головного фасаду розташована широка тераса-балкон, що опирається на арочний фундамент. В середині будівлі знаходяться автентичні дерев’яні сходи та перила, виконані майстром Іваном Шестаком. Бездітна вдова Романа Адама Чарторийського (Roman Adam Czartoryski) (1839-1887 р.р.) Флорентина Чарторийська, з родини Дідушицьких (Floretyna Dzieduszycka)(1851-XX ст.) в першому шлюбі Czartoryska) в 1902 році вийшла заміж втретє, за дідича Людвіка Ценського (Ludwik Cienski) (1851-XX ст.). За переказами, в маєток підкинули хлопчика. Пані Флорентина виховала його як власного сина, він отримав гарну освіту, був війтом Яблуніва і Сухостава, а також послом Галицького сейму.

В 1939 р. емігрував до Румунії, а потім до Англії. Сама графиня, за заповітом, була похована не в родинній каплиці Дідушицьких, а в простій могилі. Дідушицькі в 40 роках XIX століття заклали навколо помістя великий парк. Для проектування та створення парку були запрошені майстри з Франції. У парку висаджені: липи, тополі, американські сосни, манжурський горіх, бук червонолистий. Також закладено букову алея. Навколо маєтку знаходяться чотири ставки, які півколом оточують помістя. Ставок, що знаходиться навпроти головного фасаду маєтку, має рукотворний острівець посередині.

Неподалік від палацу б’ють цілющі джерела. Продовженням парку є ліс який зараз є Яблунівським природним ботанічним заказником державного значення. В листопаді 1884 р. у Яблунові, в графському маєтку перебував Іван Франко - разом з власником села Вікно Володиславом Федоровичем. І.Франко працював з архівними матеріалами які були в панській бібліотеці. 26 червня 1991 р. біля колишнього палацу встановлено бюст Івана Франка, а на стіні розмістили меморіальну таблицю. В палаці зараз знаходиться дитячий протитуберкульозний санаторій.

Історичні постаті.

-герб Sas (сас)-родини Чарторийських ( Czartoryski).
Роман Адам Чарторийський (Roman Adam Czartoryski) (1839-1887) - родився в Яблуніві, великий чесник коронний, відзначений орденом Станіслава в 1770 році., перший чоловік Флорентини Дідушицької.
-Флорентина Чарторийська-Дідушицька (Floretyna Dzieduszycka (1851-XXст.) – графиня власниця земель в Яблуніві, та Городниці. Тричі виходила заміж. Другий раз в 1892 році за Антоні Вольнєвіча (Antoni Wolniewich), третій раз в 1902 році за Людвіга Ценського (Ludwik Cienski) (1851-XX ст..). Бездітна.

ЯБЛУНІВ.

      Яблуні́в — село Гусятинського району в Тернопільської області. Село здавна славилося яблуневими садами. Від великої кількості яблуневих садів і походить назва. Перша писемна згадка про село відноситься до 1391 року, коли король Ягайло передав Яблунів і навколишні землі в управління польському шляхтичу Пьотрові Добкови. В 1414 році ці добра були передані Ягайлом в оренду Миколаю Цесельському за 250 гривень позики. В 1553 році, коли Яблунів був у власності Миколи Потоцького (коменданту замку у Кам’янці, містечко отримало Магдебурзьке право, та звільнення від податків на 15 років.Одним з останніх власників Яблуніва та навколишніх сіл в кінці XIX та початку XX століття були Чарторийські, які і звели в селі палац. Зараз це село міського типу.