ЯЗЛОВЕЦЬ. ЗАМОК (XVст.)/(2009р).

Західна стіна замку
Західна стіна замку

   Про замок в Язловці відомо з XV століття. Розмістився він на високому пагорбі, оточений з трьох сторін річкою Ольховець. Форма цього пагорба і визначила форму замку.

 

Замок до середини XVII ст.
Замок до середини XVII ст.

Замок постійно, до XVII століття, добудовувався і переплановувався. Заклали фортецю магнати Бучацькі (вітка Язловецьких).

У 1448 році Теодор Бучацький (Teodorik Buczacki) (н/в-1456р.) побудував замок, облаштував подвір'я та звів чотирикутну вежу. Брама була розміщена у північній стіні, де знаходиться і зараз. До брами можна було дістатися по відкидному мосту.

   З 1550 року власник замку, коронний гетьман Юрій Язловецький (Jerzy Jazlowiecki) (1510-1575р.), збільшує межі замку, будує будинок, що поділив замок на дві частини і зводить велику і потужну оборонну вежу в південно-західному куті замку.

Верхній замок і нижній палац. (XVIII ст.).
Верхній замок і нижній палац. (XVIII ст.).

В цю вежу і переносяться ворота в замок. Вони розмістилися на рівні третього ярусу вежі, на висоті 24 метри. До брами вів міст на дерев'яних стовпах, перед самими воротами міст був підвісний. Вежа мала чотири яруси. На першому і другому  розташувалися каземати, на третьому ворота з службовими приміщеннями, на четвертому житлові кімнати. Товщина стін башти складає чотири метри. Башта збереглася до наших днів. Над воротами портал з гербом Язловецьких. Збереглися також стіни південного та західного оборонних мурів. Варто додати, що замок оточували три ряди оборонних стін.

Нижній палац замку
Нижній палац замку

В 1643 році замок переходить у власність Станіслава Конєцпольського (Stanislaw Koniecpolski) (1592-1649р.)-великого коронного гетьмана. Він зміцнює замок, та будує казематні укріплення в нижній частині замку, з двома оборонними бастіонами по кутах. Як верхній так і нижній замки були обнесені муром і складали один оборонний комплекс. Замок вистояв набіги татар, облогу війська Богдана Хмельницького, під час Визвольної війни. Але в 1672 році не встояв перед турецькою навалою. Після захоплення замку турками почався занепад замку.

   В 1746 році господарем замку став Станіслав Понятковький (Stanislaw Poniatowski) (1676-1762р.),батько польського короля Августа, (Станіслав Август Понятковький) (Stanislaw August Poniatowski) (1732-1798 р.). Станіслав, разом з сином Олександром у 1747 році провів реконструкцію нижнього замку, прибудував бокові крила, для яких використали оборонні мури фортеці і перетворив замок на палац. Біля палацу розбили великий парк, що зберігся до нині.

Сад замку
Сад замку

  Та на початку XIX ст. замок починає занепадати. У 1863 році барон Блаженський, останній власник замку, пожертвував приміщення палацу для виховного закладу дівчат. Його заснувала, з дозволу Папи римського, сестра-законниця Марцеліна Даровська у 1868 році. Зараз це Реколеційний дім сестер закону Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, а простіше, жіночий монастир. В 2008 році в монастирі було шість послушниць. Якщо попрохати послушниць, то вони проведуть екскурсію нижнім замком, розкажуть цікаві подробиці з його давнього життя. В нижньому замку є невеликий музей, в залі встановлено орган. В інших приміщеннях замку (бокових крилах) розміщується лікарня-санаторій.

                ПОДОРОЖ ВЕРХНІМ ТА НИЖНІМ ЗАМКОМ

Історичні постаті доби

-герб Абданк (Abdank)-родини Бучацьких-Язловецьких.

-Теодор Бучацький (Teodorik Buczacki)(н/в-1456р.) - камянецький староста. Почав будівництво замку.

-Юрій Язловецький (Jerzy Jazlowiecki)(1510-1575р.) - воєвода подільський, львівський в1567-1569р.р.,гетьман польний в1569р., гетьман коронний в 1569-1675р.р.

-герб Побог (Pobog)-родини Конєцпольських.
-Станіслав Конєцпольський (Stanislaw Koniecpolski) (1592-1649р.) - шляхтич польський, великий коронний гетьман з 1632р., польний коронний гетьман з 1618р., каштелян краківський з 1633р., воєвода сандомирський з 1625р. Один з кращих полководців Речі Посполитої. Звитяжець у битвах під Мартиновим (1624р.), Хамерштином (1627р.), Охматовим (1644р.). Командував польським військом під час придушення повстання Павлюка (1637р.), Острянина (1638р.). Відзначався особливою жорстокістю під час боротьби з українцями.

-герб Тілець (Ciolek) -родини Понятковських.
-Станіслав Понятковький (Stanislaw Poniatowski)(1676-1762р.) - генерал шведський, каштелян краківський (1733р.), староста войніцький, люблінський, батько Станіслава-Августа - короля Польщі.
-Станіслав Август Понятковький (Stanislaw August Poniatowski) (1732-1798 р.) - останній король Речі-Посполитої (1764-1795р.), помер в Петербурзі, в полоні у московитів.

ЯЗЛОВЕЦЬ

     Язловець - село Бучацького району, Тернопільської області, з населення близько 700 чоловік. Відоме з XIV століття. Виникло на торгівельному шляху зі Львова у Молдову. В XVI століття місто отримало право на проведення ярмарку. У свій час, як центр торгівлі, місто складало конкуренцію Львову. В 1519 році місто отримало магдебурзьке право. В місті була велика вірменьська колонія.