СУТКІВЦІ. ЗАМОК-ФОРТЕЦЯ. (XV ст.)/(2012р.).

      В середині XIV століття на пагорбі в селі Сутківці вже існувало городище, укріплене з північно-західного боку кам'яним оборонним муром. Власник земель у ті часи- Ходько Кроате, передав Сутківці своєму онуку Федору, який тоді відповідно став Федором Сутковецьким.

Сутківці. (фото 1902р.).
Сутківці. (фото 1902р.).

Федір розпочав будівництво замку в першій половині XV століття, як одного з оборонних пунктів на шляху татарського Кучманського шляху. Фортеця знаходиться на видовженому мисі відділеному від села долиною якою протікає невелика річка-струмок. Стародавній мур XIV століття став основою південно-східної оборонної стіни замку.

Були зведені північна і західна вежі. Будівництво було завершено в кінці XV століття спорудженням східної та південної веж. В ті часи фортеця мала прямокутну форму розміром 70 на 60 метрів. В'їзд до замку був з північно-західного боку. По кутах височіли п'ятигранні вежі в чотири яруси, бастійного типу. Башти зєднувалися бойовими галереями, що пролягали по периметру оборонних мурів. З південного сходу та північного-заходу були вириті рови шириною 15 метрів. Фортеця була зруйнована татарами під час чергового вторгнення в Україну в 1567 році, та невдовзі знову відбудована.

В 1623 році власник Сутківців вінницький староста Олександр Балабан, через шлюб з Барбарою Сутківецькою, перебудовує замок. Деякі вежі були пристосовані під житло розширенням бійниць під вікна. В XVII столітті Сутківецький замок втрачає оборонне значення та занепадає.

З п'яти веж замку вціліла лише східна, п'ятикутна в плані товщина стін якої в нижньому ярусі складає три метри. З чотирьох ярусів збереглися лише три. Перший засипаний землею, на другому є 10 бійниць, на третьому 6 бійниць, розширених під вікна. Зовнішні кути викладені з білого тесаного каменю. У північно-західному рові можна віднайти мостові опори. Рів зберігся і з південного сходу. По периметру замкового дитинця можна розпізнати залишки мурів фортеці. Наприкінці XVII століття Сутківці стають власністю роду Грабянків. У Тадея Грабянки в Сутківцях гостював Джузеппе Бальзамо (граф Каліостро).

ПОСТАТІ ДОБИ.

Олександр Балабан (/-1637р.) – український полковник, походив з православної галицької родини, староста вінницький, рогатинський, теребовлянський. В 1631 році збудував новий теребовлянський замок.

ПРОГУЛЯНКА ЗАМКОМ.

СУТКІВЦІ.

      Суткі́вці — село на Поділлі, у Ярмолинецькому районі, Хмельницької області. Село розташоване в долині річки Ушиці, що звивається селом. Населення Сутківців в 2002 році складало 1249 осіб. Назва села походить від місцевого діалекту «сутки», що означає вузьку стежину, прохід, між горбами, горами.