САТАНІВ. МІСЬКА БРАМА. (XV/1724р.)/(2009;2012р.р.).

      Міська оборонна брама в Сатанові була закладена в XV столітті в південній частині городища, на березі річки Збруч, де в річку впадає струмок. Варто зазначити, що місто було обнесене по всьому периметру оборонним валом та муром, тому південна брама слугувала також оборонною спорудою міста.

В XVI столітті браму перебудували з метою посилення її оборонної потуги. У другій половині XVII століття браму було зруйновано татарами та козацьким військом. В 1724 році Адам Миколай Сенявський із Гранова, власник Шклова і Міши, каштелян краківський, відновив браму та надбудував у верхній її частині зубчастий оборонний парапет з консолями. Над південним в’їздом міської брами, між білокам’яними карнизами висічено напис: «AHHO DOMINI 1724» (Нової ери 1724).

Вище, над проїздом, знаходиться кам’яна таблиця з висіченим написом латиною. Ось що там написано: «Адам Микола з Гранова Сєнявський, власник Шклона і Міши, каштелян краківський, найвищий поводир державного війська, для громадської безпеки оцю твердиню відновив року 1722, маючи намір мурами захищати батьківщину, що її стільки раз захищав грудьми. Отож віща думка фундатора подбала побудувати оцю браму, щоб Отоманській Порті загородити дорогу до Польщі, щоб користуватися рівною силою проти нападів варварів, лютому татарові протиставив Сатанів, проти чого навіть і ворота адові не здолають, надто коли закрити перед ворогами. Одному тільки Богові, Королеві і Батьківщині віддаватиме свої ключі. Року Божого 1724.»

Вище кам’яної таблиці знаходиться картуш на якому з білого каменю стилістично зображено герб Леліва (Leliwa) роду Сенявських. Всі ці елементи утворюють красиву барокову композицію, яка повставала перед кожним хто приходив чи приїздив у Сатанів з південної сторони. Брама споруджена з каменю, квадратна у плані з довжиною сторін у 11 метрів. Товщина зовнішніх стін становить більше двох метрів. У стінах першого ярусу розміщені бійниці, що розширюються назовні. Прохід на другий ярус знаходиться в середині бокової стіні по східцях викладених з каменю.

У стінах другого ярусу знаходяться великі вікна з білокам'яними фігурними наличниками. Башта має ще третій та четвертий оборонні яруси, перекриття між якими не збереглися. У стінах третього та четвертого ярусу знаходяться бійниці. Аж з четвертої спроби вдалося попасти в середину вежі, від так є фото як другого, так і третього та четвертого ярусів з середини. Також є фото внутрішньо-стінового проходу на другий ярус. На першому поверсі брами є сходи які ведуть в підвал приміщення. Значна частина підвальних приміщень ще не розчищена, але їх розміри вражають. До 1839 року міська брама використовувалася як митниця на кордоні між Московскою (Російською) та Австро-Угорською імперіями, а з 1922 року між Совєтським Союзом та Польщею. За комуністів міську браму перетворили у комору сільського споживчого товариства.

МІСЬКА БРАМА.