СИДОРІВ. ЗАМОК. (1639-1645р.р.)/(2009р).
Замок-корабель-парус, стоїть на високому пагорбі. З трьох сторін його омиває невелика річка Сухостав. Побудовав замок Марцін Калиновський (Marcin Kalinowski) (1605 - 1652) чернігівський воєвода, з родини Калиновських, гербу Калинова (Calinowa), в сорокових роках XVII століття. Схожий замок був збудований і в Гусятині, який не зберігся.
Замок планувався і був збудований як оборонна твердиня - резиденція. Будова витягнута з півночі на південь, відповідно рилєфу пагорба. Довжина замку з півдня на північ 178 метрів, а з заходу на схід, 30 метрів.
На кожній стіні фортеці було збудовано по чотири напівкруглі оборонні вежі. Стрільниці стін замку були у три яруси з бійницями для ведення перехресного вогню. У північній частині замку знаходилися: палац, житлові та господарські будівлі, та каземати.
Південно-східна частина замку зруйнована повністю. Найкраще збереглася північна частина замку, де височить двоярусна трикутна в плані і заокруглена ззовні вежа - парус. В стінах, що йдуть з двох сторін від башти збереглися вбудовані напівкруглі двоярусні оборонні вежі. Збереглися і фрагменти стін палацу та господарських споруд.
В південно-східній частині найкраще збереглася південна вежа, двоярусна напівкругла, з в'їздною аркою. Над аркою знаходиться кам'яний картуш написом латиною про історію заснування та будівництва твердині.
Замок був сильно зруйнований турками в 1672 році.
Наступним власником Сидоріва був син ще одного Марціна, з родини Калиновських, Людвіг Калиновський (Ludwik Kalinowski) (н/в-1765 р.) - писар коронний, вінницький староста. По його смерті, Сидорів отримала в спадок його донька від першого шлюбу,Текла (Tekla). Далі маєток ще декілька разів перепродувався. Останнім власником Сидоріва був Юзеф Пейгерт, предки якого походили з Курляндії.
Пейгерти, в 1780 році, застали вже руїни замку, які було практично неможливо відбудувати. Тому, близько 1840 року Юзеф Пейгерт збудував в Сидорові новий палац, від якого залишилися лише пивниці в чистому полі.
З півдня, перед замком, по рельєфу місцевості можна здогадатися, що тут були ще якісь оборонні споруди. Від них залишився лише пагорби. Чудове затишне і мальовниче місце. напевно це найбільш романтичні руїни.
ПОДОРОЖ ЗАМКОМ
-Герб Калинова (Kalinova) - родини Калиновських.
-Марцін Калиновський (Marcin Kalinowski) (1605 - 1652р.р.), чернігівський воєвода, коронний гетьман. У травні 1652 року загинув разом з сином Самуелем (Samuel) у Батозькій битві з українськими козацькими військами.
-Людвіг Калиновський (Ludwik Kalinowski) (н/в-1765 р.) - писарь коронний, вишнівецький староста, син Марціна Калиновського.
Сидорів- село Гусятинського району, Тернопільської області. Розташоване на річці Сухостав. Населення 1200 людей. Перша писемна згадка відноситься до 1389 року. В 1547 році Сидорів отримав статус міста. Зараз село мало, чи то ба, нічим, не нагадує місто.